Notitie voor: Maria Buijs

In het begin van de achttiende eeuw was Jacobus Buys, vader van Maria, als steenbakker in dienst van de heer van Brakel. Maria huwde Jan Jillisz. Grandia, die de taak van zijn schoonvader overnam.
In 1750 verzocht Maria de rechter van de Bommelerwaard om verlof tot opsluiting van haar man in hun eigen huis vanwege allerlei misdragingen. Enige maanden later besloot het hof na verhoor van diverse getuigen om Jan Grandia in Rotterdam ´in bewaring te stellen´.
Maria nam toen de leiding van de steenoven voor enkele jaren over. In 1752 of 1753 staakte Maria de steenbakkerij en verhuisde met haar kinderen naar een woning in het dorp.
Er deden geruchten de ronde dat Maria een verhouding was aangegaan met de marktschippersknecht Bruijst van Leeuwen. Ondertussen was haar oudste dochter bezwangerd door de steenovensknecht Evert de Vries.